aktualizováno: 20.04.2018 22:00:22


Klarinetový soubor Prachatice-v databázi Kulturní most Klarinetový soubor Prachatice-v databázi Muzikus Klarinetový soubor Prachatice-v databázi Kulturní most


      

                                       Klarinetový soubor Prachatice, z.s.,  vznikl 6.října 2006 v jihočeském městě Prachaticích. Jedná se o komorní, čtyřčlenný klarinetový kvartet, který se poměrně brzy  po svém založení zařadil do kulturního povědomí města.

 Členy souboru jsou klarinetisté:  Jan Hovorka, Petr Chalupský, Tomáš Janoušek, Jiří Pecka. Zpěv: Petra Sovová (Kůsová.)  Za  svou desetiletou existenci odehrál na dvě sté padesát vystoupení na území České republiky i v zahraničí. Zúčastňuje se pravidelně vernisáží výtvarných umělců, zahajuje významné události a tyto akce  hudebně dokresluje. Důležitou součástí  hudební produkce  jsou koncerty pro veřejnost. Koncertuje po celém území České republiky, Jihočeském kraji. Letos získal Zlatou cenu a Cenu poroty za aranžmá skladeb na mezinárodním hudebním festivalu Young Bohemia 2018. Loňský rok (2017)  si soubor přivezl Titul 1. Laureát Festivalu Kultur-Karavan (Polsko),  Zlatou cenu mezinárodního festivalu Young Prague Bohemia 2017, v roce 2016:  Zlaté pásmo z Mezinárodního festivalu Pražské vánoce 2016. stejné ocenění získal také v roce 2015, cenu Grand Prix z polského festvalu Culture Caravan,   zlaté pásmo z mezinárodního festivalu Slovakia Cantat 2015, v loňském roce měl za sebou účast na Mezinárodním hudebním festivalu Mladá Praha 2014, odkud si převezl zlatou cenu a zlazé ocenění se zlatým pohárem z Mezinárodního festivalu Balaton/Renessance 2014 v mad'arském Balatonfüredu. V roce 2013 vybojoval soubor 1. místo na 61.Evropském mezinárodním hudebním festivalu v Neerpeltu (Belgie), titul II. Lureát festivalu Vienna Art (Rakousko), zlaté pásmo na Mezinárodním festivalu Bratislava Cantat 2013, v  roce 2012 získal  zlaté pásmo na 4. Mezinárodním mládežnickém hudebním festivalu v Bratislavě, zlaté pásmo na mezinárodním festivalu VII. Mozartova Praha a stříbrné pásmo na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské vánoce 2012. V roce 2009 Cenu diváků na Přehlídce komorních souborů v Nových Hradech o rok později zahájil svým koncertem Mezinárodní  sborový festival romantické hudby ve Vlachovo  Březí, zahájil také Dny duchovní hudby v Prachaticích.Několikrát se zúčastnil vernisáže výtvarných umělců SALVE, které se konaly v domácím prostředí města Prachatice, získal ocenění v  soutěžích hudebních souborů. Noční koncertem se představil posluchačům v Husinci v rámci Oslav Mistra Jana Husa v jeho rodišti. V  zahraničí se jak již bylo řečeno například  zúčastnil 61. Mezinárodního hudebního festivalu v Neerpeltu (Belgie), 3. Mezinárodního mládežnického hudebního festivalu v Bratislavě, kde získal stříbrné pásmo, Mezinárodního hudebního festivalu Wind of Music 2008 a 2009 ve Švédsku, v SRN zahájil v roce 2009 kulturní sezónu ve Freyungu, nazvanou Wolfsteiner Herbst, pravidelně se zúčastňuje přátelských setkání souborů z Čech a Německa v Schönsee. 

      V současné době působí náš soubor jako občanské sdružení, přestože v letech 2006-2011 úspěšně reprezentoval ZUŠ Prachatice. ZUŠ Prachatice doporučila našemu souboru rozhodnutím současného ředitele nadále nepůsobit pod touto institucí pro nás stále z nepochopitelných důvodů. Tento krok jsme vzali navědomí.

      Po hudební stránce se Klarinetový soubor Prachatice   zaměřuje na široké spektrum hudebních stylů a žánrů. Hraje  skladby klasické, swingové, ragtimy, skladby ve stylu samby, blues, filmovou, muzikálovou hudbu, operetní a populární známé melodie aj. Úpravy skladeb jsou v převážné většině případů vlastní. Úzce spolupracuje se skladatelem profesorem Františkem Jančíkem, se švédským pedagogem a aranžérem Josefem Burdou aj. Na svém kontě  má soubor sedm hudební CD z let 2007, 2008, 2010 a 2012, 2014, 2015 a 2017. které obsahují téměř vše podstatné z repertoáru souboru. Klarinetový soubor Prachatice tedy nabízí svým posluchačům pestrý repertoár. Krása zvuku čtyř klarinetů je v mnoha  skladbách obohacena podmanivým temným zvukem basklarinetu. Naši posluchači tak naleznou ve skladbách veselé i smutné hudební zážitky. Naším společným cílem je připravit posluchačům krásné chvíle při poslechu skladeb světových i domácích autorů a upřímnou muzikantskou radost, kterou z naší činnosti máme jim předat.  Věříme, že naší snaze porozumíte a zaujme vás. Těšíme se na setkání s vámi při některém našem hudebním vystoupení.  Klarinetový soubor Prachatice  

                                                                      

                                                                                  P O D Ě K O V Á  N  Í :

  Děkujeme touto cestou hudebnímu skladateli  p. prof. Františku Jančíkovi za přízeň, kterou nám svou činností projevuje,  zvláštní poděkování patří představitelům města Prachatice - p.Mgr Růženě Šternberkové, p.Jiřině Dolejškové, Haně Rabenhauptové, Adree Tajanovské, p.Zdeňkovi a Tomáši Přibylovi z internetového serveru Prachatickonews, redakci Prachatickému deníku, p.Janu Voldřichovi a jeho studiu JVP za pomoc při propagaci souboru, Prachatickému muzeu, Galerii Dolní Brána, Domu seniorů, prachatické farnosti, Kulturnímu a informačnímu centru Prachatice za spolupráci i všem kdo nám drží palce.

                                                                                                                                                                             Klarinetový soubor Prachatice, z.s.

 Osobní poděkování patří p.MgA Václavu Hruškovi - profesorovi českobudějovické konzervatoře oboru klarinet (in memoriam), p.Janu Markovcovi st. - bývalému řediteli ZUŠ Prachatice a dirigentovi Dechového orchestru ZUŠ Prachatice, p.Josefu Vobořilovi - učiteli ZUŠ Prachatice (in memoriam) , p. doc.Františkovi Hudečkovi, CSc - vedoucímu Katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.                                                                        

Mgr.Jan Hovorka, dipl.um 


 

                                                      NÁŠ SOUBOR VYUŽÍVÁ TYTO ZNAČKY VÝROBCŮ HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ:

                                                                       Buffet Crampon, Westerwald Symphony, Amati-Denak Kraslice

                                                 

 

                                                                          Členové Klarinetového souboru Prachatice:

                                  Jan Hovorka, Petr Chalupský, Jiří Pecka, Tomáš Janoušek

      Mgr. Jan Hovorka, dipl. um.  -  klarinet

Narozen 5. 4. 1987 v Prachaticích. Absolvent Konzervatoře v Českých Budějovicích a Pedagogické fakulty oboru Hra na klarinet v Českých Budějovicích u profesora MgA. Václava Hrušky. Člen hudební skupiny TopBand, dechové hudby LIBKOVANKA,  aj.

      Petr Chalupský - klarinet

  Narozen 12. 7. 1991 v Prachaticích. Student Jihočeské univerzity - Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích oboru TV.   Absolvent hry na klarinet v hudební škole v Prachaticích.

       Jiří Pecka - basklarinet, klarinet

  Narozen 20.4. 1999 v Prachaticích. Student SOU Vimperk, absolvent hry na klarinet a basklarinet v hudební škole v Prachaticích. Člen hudební skupiny Vivat Joe, kde hraje na baskytaru.

 

      Ing. Tomáš Janoušek -  klarinet

  Narozen 2. 10. 1991 v Prachaticích. absolvent studia Jihočeské univerzity - Zemědělské fakulty v Českých Budějovicícch. Absolvent hry na klarinet hudební školy v Prachaticích.

        Mgr. Petra Sovová (Kůsová) - zpěv

Absolventka Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Pedagogické fakulty (Hudební výchova-Český jazyk), členka lidové kapely Pěčnovanka a mnoha jiných hudebních projektů.

                                                                                                                                                                                 ©Jan Hovorka, Klarinetový soubor Prachatice                                                

 
 
TOPlist